نظر سنجی

حذف گرایش های روانشناسی در مقطع کارشناسی و افزودن گرایش های جدید در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری را چگونه ارزیابی می کنید؟
 

سخن روزانه

کسی که دلش را به بند بکشد جانش را آزاد کرده است. فردریش نیچه

تقویم

 
چهارشنبه
1394
شهریور
11
 


سایت شخصی دکتر فتح‌آبادی
فتح آبادی
Fathabadiسایت شخصی دکتر فتح‌آبادی
حرفه های پر طرفدار روان‌شناسی PDF چاپ نامه الکترونیک
پنجشنبه 12 آبان 1390 ساعت 07:02

حرفه پر طرفدار روان‌شناسی


بر اساس آمارهای منتشره از سوی اداره کار آمریکا، نیاز به روان‌شناسان بیشتر از حدّ میانگین سایر حرفه‌هاست. آنچه در زیر آمده، تعدادی از حرفه‌های مرتبط با روان‌شناسی است که پرطرفدارتر از بقیه‌اند:روانشناسی


1. مشاوره شغلی- میانگین حقوق سالانه: 46,000 دلار
به دلیل تغییرات سریع در بازار کار، بسیاری از مردم در جستجوی کار جدید در رشته خود و یا حتی تغییر شغل می‌باشند. مشاوران شغلی با به کارگیری ابزارهایی مانند ارزیابی شخصیت، تعیین علاقه‌مندی‌ها و سایر معیارهای ارزیابی، در انتخاب شغل به افراد کمک می‌کنند. آن‌ها غالباً با بررسی علاقه‌مندی‌ها، سابقه کار، سابقه آموزشی، مهارت‌ها و خصوصیات شخصیتی فرد، شغل یا شغل‌های مناسب برای او را تعیین می‌کنند. آن‌ها همچنین به مشتریان خود در پرورش مهارت‌ها، چگونگی شرکت در مصاحبه‌های شغلی، چگونگی نوشتن سابقه کاری (رزومه) و چگونگی یافتن فرصت‌های شغلی کمک می‌کنند. کمک به افرادی که دچار استرس ناشی از دست دادن شغل یا موضوعات مرتبط با استخدام هستند نیز از جمله وظایف مشاوران شغلی است.


2. روان‌شناس مدرسه- میانگین حقوق سالانه: 59,500 دلار
روان‌شناسان مدرسه در نهادهای آموزشی کار می‌کنند و به کودکان در پرداختن به مشکلات هیجانی، تحصیلی و اجتماعی کمک می‌نمایند. با توجه به علاقه‌مندی روزافزونی که به سلامت روانی کودکان به وجود آمده است، روان‌شناسی مدرسه به سرعت به صورت یکی از پرطرفدارترین شغل‌ها درآمده است. تقاضا برای روان‌شناسان مدرسه بیشتر از متخصصان موجود است و این به معنی فرصت‌های شغلی زیاد در این زمینه می‌باشد.


3. مشاور- میانگین حقوق سالانه: 47,500 دلار
مشاوران به مردم در زمینه‌های مختلفی چون ازدواج، مسایل خانوادگی، هیجانی و تحصیلی و سوء مصرف مواد کمک می‌کنند. تقریباً در تمام ایالت‌های آمریکا، مشاوران باید حداقل دارای مدرک کارشناسی ارشد باشند تا اجازه کار دریافت کنند.


4. مشاور ژنتیکی- میانگین حقوق سالانه: 71,000 دلار
مشاوران ژنتیکی در تأمین اطلاعاتی درباره اختلالات ژنتیکی برای زوج‌ها و خانواده‌ها کمک می‌کنند. این متخصصان نوعاً دارای تحصیلات دانشگاهی هم در ژنتیک و هم در مشاروه هستند و بسیاری از آن‌ها دارای درجه کارشناسی در رشته‌هایی چون روان‌شناسی، زیست‌شناسی، پرستاری، بهداشت و مددکاری اجتماعی هستند. مشاوران ژنتیکی غالباً به صورت تیمی با پزشکان، پرستاران و متخصصان ژنتیک کار می‌کنند و به خانواده‌هایی که دارای عضو با اختلال ژنتیکی هستند یا در خطر انتقال یک اختلال ارثی قرار دارند، راهنمایی و کمک می‌کنند.


5. روان‌شناس قانونی-میانگین حقوق سالانه: 59,500 دلار
روان‌شناسان قانونی از دانش خود در زمینه بررسی‌های جنایی و موارد حقوقی و قضایی استفاده می‌کنند. این شاخه نیز به تازگی به صورت یکی از داغ‌ترین زمینه‌های کاری در رشته روان‌شناسی درآمده است و علتش نیز تصویری است که از روان‌شناسان قانونی در فیلم‌های سینمایی، سریال‌های تلویزیونی و کتاب‌ها نشان داده می‌شود. هر چند این حرفه به جذابی و هیجان‌انگیزی آنچه در رسانه‌های عمومی نشان داده می‌شود نیست اما روان‌شناسی قانونی حرفه جذابی است که جای زیادی برای رشد دارد. روان‌شناسان قانونی غالباً برای حل اختلاف بر سر حضانت فرزند، رسیدگی به ادعاهای بیمه‌ای، ارزیابی نحوه حضانت فرزند و بررسی سوء استفاده از کودکان، با دیگر متخصصان همکاری می‌کنند.

6. روان‌شناس مهندسی- میانگین حقوق سالانه: 78,000 دلار

روان‌شناس مهندسی از روان‌شناسی برای برای بررسی چگونگی تعامل انسان با ماشین و سایر فناوری‌ها استفاده می‌کند. این رشته به نام روان‌شناسی عوامل انسانی نیز خوانده می‌شود. روان‌شناسان مهندسی از درک خود نسبت به رفتارو ذهن انسان برای کمک به طراحی و بهبود فناوری، محصولات مصرفی و تنظیم محیط کار و زندگی استفاده می‌کنند. برای مثال، روان‌شناس مهندسی ممکن است به عنوان عضوی از یک تیم برای طراحی مجدد یک محصول به منظور کارآمدتر کردن یا سهل‌الاستفاده‌تر کردن آن‌، کار کند.


7. روان‌شناس بالینی- میانگین حقوق سالانه: 63,000 دلار
روان‌شناسان بالینی به ارزیابی، تشخیص و درمان بیمارانی که دچار اختلالات روان‌شناختی هستند می‌پردازند. این متخصصان معمولاً در بیمارستان‌ها، کلینیک‌های سلامت روان یا بخش خصوصی کار می‌کنند. برای کار به عنوان روان‌شناس بالینی در آمریکا به داشتن درجه دکتری در این زمیه نیاز است و در اغلب ایالت‌ها علاوه بر آن، گذراندن یکسال دستیاری نیز اجباری است.


8. روان‌شناس ورزش- میانگین حقوق سالانه: 45,000 تا 80,000 دلار
وان‌شناسان ورزش بر جنبه‌های روان‌شناختی ورزش‌ها و ورزشکاران، شامل موضوعاتی چون انگیزه، عملکرد و آسیب‌ها تمرکز می‌کنند. دو محدوده عمده در روان‌شناسی ورزش عبارتند از کمک به بهبود عملکرد ورزشکاران و استفاده از ورزش برای بهبود سلامت جسمی و روانی. روان‌شناسان ورزش در مکان‌های مختلفی چون دانشگاه‌ها، بیمارستان‌ها، مراکز ورزشی، مراکز مشاوره خصوصی و مراکز پژوهشی کار می‌کنند.


9. روان‌شناس صنعتی- سازمانی- میانگین حقوق سالانه: 98,000 دلار
روان‌شناسان صنعتی- سازمانی بر رفتار محل کار تمرکز دارند و غالباً با استفاده از اصول روان‌شناختی به افزایش کارایی کارکنان و انتخاب کارمندانی که تناسب بیشتری بایک شغل خاص دارند می‌پردازند. چند حوزه مختلف تخصصی در داخل روان‌شناسی صنعتی- سازمانی وجود دارد. برای مثال، برخی از روان‌شناسان صنعتی- سازمانی به آموزش و ارزیابی کارکنان می‌پردازند در حالی که برخی دیگر بر ارزیابی متقاضیان کار تمرکز می‌کنند. با وجودی که برای کسانی که درجه کارشناسی ارشد در رشته روان‌شناسی صنعتی- سازمانی دارند نیز فرصت‌های شغلی وجود دارد امّا غالباً کسانی که دارای درجه دکتری باشند بیشتر مورد نیازند.

 

10. آموزگار آموزش‌های خاص- میانگین حقوق سالانه: 48,000 دلار

با وجودی که این حرفه، خارج از محدوده حرفه‌های روان‌شناسی سنتی است امّا رشته آموزش‌های خاص فرصت‌های زیادی را برای کسانی که از کمک به کودکان لذت می‌برند، فراهم می‌سازد. آموزگاران آموزش‌های خاص به کار با دانش‌آموزانی که با ناتوانائی‌های مختلفی روبرو هستند می‌پردازند. برای انجام این کار، فرد باید حداقل دارای مدرک کارشناسی باشد و در برنامه آموزشی این گونه آموزش‌های خاص شرکت کرده باشد.


ترجمه: کلینیک الکترونیکی روان‌یار
برگرفته از :
"Top 10 Psychology Career Trends", Kendra Van Wagner,
http://psychology.about.com

آخرین به روز رسانی در پنجشنبه 12 آبان 1390 ساعت 07:15
 

نظرات  

 
#16 انتخاب رشته ی تحصیلیآلما 1393-01-03 20:55
سلام. من یک دختر 15 ساله و اول دبیرستان هستم.میخواستم اگر میشه توی انتخاب رشته ی دبیرستانم به من کمک کنید.
من یک دختر با انرژی ام وواقعا از کمک کردن به دیگرا لذت میبرم.افرادی که دچار مشکل هستن به خوبی میتونم آروم کنم و به اون ها آرامش بدم.عاشق شعر و ادبیاتم.در کل درس هام خوبه ولی علاقه ای به زیست و ریاضی ندارم...
ممنون میشم به من کمک کنید
نقل قول
 
 
#15 تغییر رشتهmaryam 1392-02-24 07:43
سلام.من لیسانس گیاهپزشکیم،میخو استمارشدمو به یکی از رشته های مشاوره و یا روانشناسی بالینی یا عمومی تغییررشته بدم.لطفا منو راهنمایی کنید
ممنون
نقل قول
 
 
#14 سوال روانشناسیدلناز طاهرخانی 1392-02-21 08:24
با عرض سلام و خسته نباشید. من کارشناس رشته علوم اجتماعی هستم و به روانشناسی علاقه وافری دارم و هم اکنون کنکور ارشد روانشناسی دادم ولی نمیدانم در چه مشاغلی می توانم مشغول شوم آیا آینده شغلی دارد؟لطفا راهنماییم کنید تا با انگیزه ادامه دهم.متشکرم.
نقل قول
 
 
#13 نظریه مشاورهreza 1392-01-01 19:41
سلام با توجه به نظریه های متفاوت در علم مشاوره و روانش ناسی کدام نظریه طرفدار بیشتری داری و کاربردی تر است با تشکر
نقل قول
 
 
#12 RE: حرفه های پر طرفدار روان‌شناسی فاطمه 1391-08-03 10:44
Quoting ela:
Quoting nazi:
سلام
من رشته کارشناسی ام اصلا ربطی به روانشناسی نداره ولی خودم خیلی به روانشناسی علاقه دارم اگر از الان شروع کنم به خوندن موفق میشم واسه کنکور92 دولتی؟درضمن تفاوت روانشناسی بالینی با تربیتی چیه؟کدومشون اینده شغلی بهتری داره؟
لطفا جوابموبدید ممنون

منم دقیقا همین سوال را دارم خواهش میکنم راهنماییم کنید من به گرایش تربیتی علاقمند شدم اما بهم پیشنهاد میکنند که بالینی بخونم با توجه به زمان کوتاهی که تا کنکور مانده خواهش میکنم راهنماییم کنیدسلام،من رشته کارشناسیم IT هست ولی دوست دارم ارشد بالینی بخونم به نظرتون کار درستی انجام میدم و میتونم موفق باشم،خواهش میکنم زودتر راهنمایی کنید
نقل قول
 
 
#11 RE: حرفه های پر طرفدار روان‌شناسی ela 1391-07-29 11:47
Quoting nazi:
سلام
من رشته کارشناسی ام اصلا ربطی به روانشناسی نداره ولی خودم خیلی به روانشناسی علاقه دارم اگر از الان شروع کنم به خوندن موفق میشم واسه کنکور92 دولتی؟درضمن تفاوت روانشناسی بالینی با تربیتی چیه؟کدومشون اینده شغلی بهتری داره؟
لطفا جوابموبدید ممنون

منم دقیقا همین سوال را دارم خواهش میکنم راهنماییم کنید من به گرایش تربیتی علاقمند شدم اما بهم پیشنهاد میکنند که بالینی بخونم با توجه به زمان کوتاهی که تا کنکور مانده خواهش میکنم راهنماییم کنید
نقل قول
 
 
#10 RE: حرفه های پر طرفدار روان‌شناسی معلم علی 1391-07-21 19:33
ممنون استاد.
ظاهرا همه در رشته روان شناسی وضعشون خوبه الا معلماش
نقل قول
 
 
#9 RE: حرفه های پر طرفدار روان‌شناسی عابدی 1391-06-23 12:43
خسته نباشید ،من به تازگی لیسانسم رودر رشته علوم اجتماعی گرفته ام و از اونجایی که به رشته روانشناسی علاقه دارم تصمیم گرفتم از طریق دانشگاه پیام نور و فراگیر در این رشته ادامه تحصیل نمایم تا مقطع دکتری،به نظر شما آیاگرفتن مدرک از این دانشگاه تا مقطع ذکر شده نیز می تواند زمینه های کاری موجود در این رشته رو برایم فراهم کنه؟ باتشکر شهریور 91
نقل قول
 
 
#8 RE: حرفه های پر طرفدار روان‌شناسی امیر ارسلان 1391-06-09 14:28
سلام
من پیش دانشگاهی تجربی میخونم میخواستم اطلاعاتی راجع به رشته روان شناسی بالینی و عمومی داشته باشم ممنمن میشم کمکم کنید
نقل قول
 
 
#7 RE: حرفه های پر طرفدار روان‌شناسی ستاره 1391-05-08 09:08
salam man daneshjoye arshad ravanshenasi tarbiyati hastam motasefane ta hala movafagh be neveshtan maghale nashodam mikhastam rahnamaee konid az koja v chetori shooroo konam . ba tashakoor
نقل قول
 
 
#6 RE: حرفه های پر طرفدار روان‌شناسی سنا 1391-05-02 19:52
سلام من کارشناسی ارشد روانشناسی هستم و هیچ تجربه کاری ندارم برای وارد شدن در بازار کار چه کار کنم .
ممنون
نقل قول
 
 
#5 RE: حرفه های پر طرفدار روان‌شناسی ملیحه 1391-04-23 10:46
سلام من فوق لیسانس روانشناسی و آموزش کودکان استثنایی از دانشگاه تهران هستم واسه من کار سراغ ندارید
نقل قول
 
 
#4 RE: حرفه های پر طرفدار روان‌شناسی nazi 1391-04-11 08:17
سلام
من رشته کارشناسی ام اصلا ربطی به روانشناسی نداره ولی خودم خیلی به روانشناسی علاقه دارم اگر از الان شروع کنم به خوندن موفق میشم واسه کنکور92 دولتی؟درضمن تفاوت روانشناسی بالینی با تربیتی چیه؟کدومشون اینده شغلی بهتری داره؟
لطفا جوابموبدید ممنون
نقل قول
 
 
#3 مقالهالناز 1391-03-31 07:40
سلام من به امید خدا از مهر دانشجوی ارشد روانشناسی میشم..میخواستم از اول با دست پر شروع کنم لطفا در زمینه مقاله راهنمایی ام کنید ..مرسی
نقل قول
 
 
#2 RE: حرفه های پر طرفدار روان‌شناسی شيدا 1391-02-18 07:22
سلام ،‌ در مقطع دكترا فرق رشته مشاوره و راهنمايي ، و مشاوره خانواده يا مشاوره شغلي چيه ؟ يعني در مشاوره و راهنمايي تفكيك صورت نگرفته ؟ و از نظر حرفه اي مي تونه تمام مشاوره ها رو از خانواده گرفته تا تحصيلي و شغلي انجام بده ؟
نقل قول
 
 
#1 RE: حرفه های پر طرفدار روان‌شناسی خانوم خانوما 1390-11-03 09:55
سلام
من رشتم روانشناسی هست وبهش خیلی علاقه دارم
میخواستم یه کتاب معرفی کنید درباره حرفه روانشناسی بالینی...
ممون
نقل قول
 

افزودن نظر

در صورت مشكل در ارسال پيام توسط نرم افزار اينترنت اكسپلورر لطفا از مرورگر فايرفاكس استفاده نماييد.
* همچنين براي مشاهده بهتر و پر سرعت تر سايت مرورگر فايرفاكس توصيه مي شود.


حاضرین در سایت

 13 مهمان حاضر

دکتر جلیل فتح آبادی

آمار بازدید کنندگان

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterامروز411
mod_vvisit_counterاماه1279
mod_vvisit_counterکل بازدیدها1483659

مدیریت

پل ارتباطی: در صورت بروز هرگونه مشکل با این آدرس ای میل تماس بگیرید. muhammadsharifi1@gmail.com